روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

محکومیت 291 قاچاقبر مواد مخدر از سوی دیوان امنیت ستره محکمه

مسئولان در مرکز عدلی و قضائی مباStera_mahkamaرزه علیه مسکرات و مواد مخدر می گویند که 291 قاچاقبر مواد مخدر طی چهارماه گذشته  از سوی دیوان امنیت ستره محکمه محکوم به مجازات گردیده اند.

احمد خالد موحد سخنگوی مرکز عدلی و قضائی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر در یک مصاحبه اختصاصی به آژانس خبری روز گفت که طی چهارماه گذشته 146 قضیه  به این مرکز مواصلت ورزیده بود که در نتیجه 291 قاچاقبر به حبس الی 20 سال محکوم شدند.

 

به گفته آقای موحد درمیان  این محکومین شبکه های بزرگ مافیای موجود نبوده، اما در گذشته این مرکز شماری از شبکه های بزرگ مافیایی را محکوم به مجازات نموده است.

او تصریح کرد که از میان این محکومین چهار تن آنها اتباع کشورهای پاکستان، ایران و تاجکستان بوده که دو زن نیز شامل آنان می باشند.

آقای موحد گفت که بیشترین محکومیت های سال جاری در سطح ولایت هلمند بوده و اکثر قاچاقبران مواد مخدر از آن ولایت می باشند.

به گفته موصوف سال قبل نیز ولایت هلمند در صدر محکومیت ها قرار داشت و ولایات کابل، کندهار، ننگرهار و هرات در مراتب بعدی قرار داشتند.  

آقای موحد در خصوص دست آوردهای این مرکز گفت که  در جریان  چهار ماه گذشته  بیش از دوازده و نیم تن تریاک، بالا تر از دو تن هیروئین و اضافه تر از یازده تن چرس به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

علاوه براین 13110 کیلوگرام مواد کیمیاوی جامد، 1640 لیتر مایع که در تولید هیروئین به کار می رود و 15416 لیتر مشروبات الکولی توسط نیروهای امنیتی کشف وضبط شده است.

به گفته موصوف تمامی این مواد مخدر و مشروبات الکولی بدست آمده در حضور داشت نمایندگان ارگان های ذیربط دولتی به آتش کشیده شده است.

سخنگوی مرکز عدلی و قضائی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر می گوید که دست آوردهای این مرکز  در چهار ماه سال روان به مقایسه سال های قبل افزایش را نشان می دهد.

او دلیل افزایش این دست آوردها را ناشی از کارکردهای پرسونل مرکز عدلی و قضائی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر و پولیس ویژه مبارزه علیه مواد مخدر می داند.

طبق گفته های او در حال حاضر بیشترین قاچاق مواد مخدر توسط قاچاقبران داخلی در میان شهرهای بزرگ صورت می گیرد و قاچاقبران خارجی از طریق مرزهای کشور دست به قاچاق مواد مخدر می زنند.

آقای موحد سطح آگاهی نازل مردم در خصوص اضرار و تبعات ناگوار کشت و قاچاق مواد مخدر را یکی از چالش های عمده برای کاهش این پدیده نامیمون می داند.

او گفت که مرکز عدلی و قضائی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر از یک ماه پیش کمپاینی را به هدف آگاهی دهی مردم در مرکز و ولایات کشور راه اندازی نموده است.

این کمپاین از طریق مساجد، مکاتب و رسانه های جمعی به همکاری جامعه جهانی به راه انداخته شده است.

آقای موحد موجودیت هرگونه فساد در این مرکز را رد نموده و گفت که هر متهمی که جرمش به اثبات برسد، بلا استثنا به سزای خود می رسد و هیچ مجرمی بدون مجازات رها نمی گردد.

این در حالی است که نگرانی های زیادی در مورد عدم برخورد جدی دولت با قاچاقبران مواد مخدر وجود دارد.

بسیاری ها عدم قاطعیت دولت و جامعه جهانی دربرخورد با قاچاقبران و تولید گران مواد مخدر را یکی از دلایل عمده افزایش روز افزون این پدیده می دانند.

آژانس خبری روز

نصیر احمد صدیقی

کابل_ 4 میزان

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c