روز بازتاب؛ دهنده واقیعت های عینی افغانستان

زعفران افغانی به مارکیت های جهان راه یافته

كشت طلای سرخ یا زعفران به عوض كوكنار ؛ روز برZaffron_3وز درکشور توسعه یافته و بسته بندی های پروسس شده آن جایگاه ویژه را در مارکیت های جهان بخود اختصاص داده است.

زعفران کاران در هرات میگویند که عرضه تولیدات زعفران هرات با انجام پروسس وبسته بندی در داخل کشور در بازار های جهانی رونق بیشتر کسب نموده است.

به گفته آنان،پیش از این زعفران تولید شده در هرات به کشور ایران قاچاق و با آرم ونشان آنکشور به بازار های جهان عرضه میشد.

مسوولان زراعت در ولایت هرات میگویند که در حال حاضر شش شرکت خصوصی پروسس زعفران در این ولایت فعالیت میکنند.

شرکت های برادران سعیدی ، افغان – زعفران ، طلای سرخ- زعفران هرات و الماس ازشرکت های می باشند که تولیدات زعفران را پس از پروسس وبسته بندی به مارکیت های جهان عرضه میدارند.

یکی از این شرکت ها در ولسوالی گذره ولایت هرات جایی که کشت زعفران میزان بیشتر دارد و تولیدات آن مارکیت های جهانی را تسخیر کرده است ، موقعیت دارد.

قدرت الله رحمتی رییس شرکت پروسس طلای سرخ – زعفران هرات به آژانس خبری روزگفت ؛ دراین ولسوالی بیش از 80 جریب زمین زعفران کشت می گردد.


او میگوید که حدود 80 کیلوگرام زعفران حاصلات زارعان را به قیمت مناسب خریداری و پس از پروسس و بسته بندی به مارکیت های جهان عرضه میدارند.


رحمتی علاوه کرد ؛ این شرکت نیز بیش از 50 جریب زمین ملکیت خویش را زعفران کشت میکند و حاصلات بر گرفته از این قطعه زمین که 50 کیلو گرام زعفران تخمین زده میشود نیز پس از پروسس به بازار عرضه میگردد.


به گفته وی دراین شرکت 800 نفر که بیش از500 تن آن زنان میباشند مشغول به کارهستند و به همین حدود در سایر شرکت ها نیز زمینه کار به کارگران فراهم شده است.


موصوف علاوه کرد،برای کارگران در برابر پروسس هرکیلوزعفران مبلغ 50 افغانی مزد دادمیشود که هر کارگر حد اقل 200 افغانی در روز مزد دریافت میکند.


وی گفت،زعفران تولیدی این شرکت در کشورهای هند، جرمنی، دبی وایتالیا صادرمی گردد که بیشترین متقاضی را کشورهند دارد.


به گفته رحمتی ،محصولات این شرکت درپاکت های 30 گرامی بسته بندی ودرداخل کشورهرگرام به قیمت 250 افغانی نیز به فروش می رسد.

بی بی گل خانم 45 ساله که دراین شرکت مشغول به کار است با اظهار خرسندی از درآمدی که بدست میآورد میگوید مزدی که از کارش میگیرد مخارج زندگی خانواده او را تکافو میکند.

وی به آژانس روزگفت:(کارمه سبک اس ومه میتانم که روزانه از 200 تا 250 روپه " افغانی "بدست بیارم که بسیارراضی هستم.)

وی افزود،این کارهیچگونه آسیبی به صحت انسان نمی رساند وکار سهل و ساده میباشد که زنان بخوبی آنرا انجام داده میتوانند.


عبدالله مسئول شرکت پروسس "افغان-زعفران " براین باوراست که فعالیت شرکت های خصوصی پروسس زعفران موجب شده است تا ازقاچاق زعفران به کشورهای خارجی جلوگیری شده و مفاد آن به زارعان و سرمایه گذاران داخلی برسد.


وی افزود: ((پیش ازفعالیت این شرکت ها زعفران هرات به ایران قاچاق وازسلسله این کشوربه نام وآرم ایران به بازارهای جهانی عرضه می گردید. ))


موصوف علاوه کرد،زعفران پروسس شده این شرکت بیشتربه کشورهای دوبی وایتالیا عرضه می گردد.

مسوولان شرکت های پروسس زعفران میگویند که در حال حاضر زعفران این ولایت در نوع خود با مزایای مرغوبیت ، کیفیت وعطر گوارا به تناسب زعفران سایر ممالک درسطح بالایی بازارهای جهان قراردارد.

آنان اذعان میدارند که زعفران افغانی با بهای هر کیلو گرام بالغ بر 5000 دالر امریکایی در مارکیت های جهانی مشتری دارد.


بر بنیاد گفته های مسوولان شرکت های پروسس زعفران در ولایت هرات مراحل پروسس این نبات در دو مرحله انجام میگردد.


مرحله نخست که شامل بهره برداری حاصلات این گیاه میشود ؛ ابتدا گل زعفران ازپیاز آن جدا گردیده ، پیاز غرض کشت بعدی در مکانهای سرد نگهداری شده و گل آن تحت مراحل پروسس قرار میگیرد.

مرحله بعدی که در بر گیرنده مراحل پروسس میباشد با شیوه های استندرد بین الملی ، بوسیله دستگاه های مخصوص پس از پاککاری انجام شده وسر انجام در بسته بندی های یک گرامه و زیادتر از آن تنظیم وبه بازار عرضه میگردد.


زرع این نبات قیمتی و کمیاب نه تنها در ولایت هرات بلکه در زون شمال ، ولایات جنوب غربی و شرقی نیز به کثرت ترویج یافته است.
سراج احمد ولسوال دامان ولایت کندهار به آژانس خب
ری روز گفته است که تولیدات زعفران این ولسوالی به بازار های شهر تجارتی دوبی و کشور های عربی توسعه یافته و هر کیلو گرام زعفران تا سقف 5000 دالر به فروش میرسد.

مسوولین اتحادیه ملی زعفران کاران در شمال میگویند که امسال 500 جریب زمین تنها در ولایات زون شمال ، زعفران کشت شده است.

سید محمد هاشمی رییس این اتحادیه میگوید که تولیدات زعفران ولایات زون شمال اغلب به مارکیت های امریکا با بهای همسان با سایر بازار های جهانی عرضه میگردد.

بر بنیاد گفته های مسوولان زراعت ؛ با انکه مناطق غربی کشور " بهترین بستر مناسب برای زرع زعفران در جهان شناخته شده " ، اقلیم سایر ولایات کشور نیز برای کشت این نبات کمیاب وگرانقیمت مساعد میباشد.

گفته میشود از هر هكتار زمین مزرعه زعفران در کشور به تنا سب کشور های ایران، ایتالیا و برازیل، ده برابر بیشتر بهره برداری میگردد.


اژانس خبری روز
احسان سروریار
ولایت هرات -

 

نرخ اسعار

1 دالر us 51.45
افغانی
1 یورو en 63.90 افغانی
1 افغانی pk
1.84 کلدار
1 افغانی ir
26.31 تومان

درجه حرارت

ولایت بلند
پاین
کابل 24 24
مزار شریف 27 27
هرات 26 26
قندهار 29 29
جلال آباد 31 31


15c